LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W NOWEJ SOLI

Od początku września 2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 w Nowej Soli realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz lekcji przedmiotowych takich jak informatyka, technika, język polski, matematyka, chemia, biologia, wychowanie fizyczne oraz geografia wykorzystywane są roboty Photon, długopisy 3D, drukarka 3D, gra edukacyjna Scotty Go, klocki Lego, klocki Korbo, wizualizer oraz aparat fotograficzny.

Na lekcjach informatyki oraz techniki odbywają się zajęcia z robotyki oraz programowania z wykorzystaniem klocków Lego, robotów Photon oraz gry Scottie Go! Dzięki wykorzystaniu robotów oraz tabletów uczniowie chętniej angażują się w zajęcia edukacyjne oraz zdobywają nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Dzieci zapoznały się również z drukarką 3D, zobaczyły, jak działa urządzenie, jak wyglądają filamenty oraz jak przebiega proces drukowania modeli 3D.

Na lekcji wychowania fizycznego uczniowie korzystając z mat edukacyjnych i robotów Photon uczestniczą w zabawie. Gra polega na tym, że każda grupa ma za zadanie dotrzeć robotem na odpowiednie pola i wykonać przypisane ćwiczenie. Programowanie połączone jest wówczas z aktywnością fizyczną.

Na zajęciach chemii oraz biologii za pomocą wizualizera uczniowie mają możliwość prezentowania doświadczeń przyrodniczych na monitorze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dokładniejsze obserwowanie efektów pokazu.

Na lekcji matematyki uczniowie korzystają z programów interaktywnych, które uatrakcyjniają zajęcia. Dzięki tym programom dzieci wykazują większe zainteresowanie tematem lekcji, uczą się przez zabawę oraz przyswajają nowe pojęcia.

Na lekcji języka polskiego uczniowie korzystają z robotów edukacyjnych i plansz w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości i umiejętności z obszaru językowego, głównie ortografii i fleksji.

Na zajęciach historii i geografii uczniowie korzystają z aparatu fotograficznego w celu dokumentowania zajęć, wykonywania makrofotografii oraz tworzenia prezentacji multimedialnych.

Podczas edukacji wczesnoszkolnej klasy 1-3 wykorzystują Korbo klocki między innymi do analizy i syntezy głoskowej oraz jej utrwalania. Dzięki klockom wyrabiany jest u dzieci słuch fonematyczny. Klocki Korbo są uniwersalną pomocą dydaktyczną, dzięki której uczniowie doskonalą technikę dodawania i odejmowania. W klasach młodszych dzieci korzystają również z bum bum rurek, które rozwijają umiejętności rytmiczne oraz klocków Lego, dzięki którym uczą się orientacji w schemacie własnego ciała oraz w przestrzeni.

Nauczyciele wspólnie z uczniami pracują wykorzystując multimedialne pracownie przedmiotowe. Wszystkie zajęcia prowadzone są w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Podczas lekcji dzieci są zaangażowane i chętne do pracy.

Wykorzystanie sprzętu w ramach Laboratoriów Przyszłości rozwija wśród uczniów umiejętności praktyczne, kształtuje kompetencje kreatywne i techniczne oraz zdolności konstrukcyjne.

Laboratoria_Przyszlosci(1).doc

_Komunikat_prasowy_Laboratoria_Przyszlosci_(1).doc